Šiestaci sa na hodinách biológie venovali fascinujúcej, no pre niektorých možno nekomfortnej téme – nežiadúce živočíchy v našej domácnosti.
Cieľom tejto hodiny bolo nielen porozumieť úlohe týchto organizmov v domácnostiach, ale aj umožniť žiakom získať praktické skúsenosti s vedeckou prácou prostredníctvom priameho kontaktu so živými modelovými organizmami, konkrétne so švábom madagaskarským a svrčkom domovým. Pri práci s nimi žiaci využívali vedecké zručnosti ako pozorovanie, tvorba hypotézy, porovnávanie a zaznamenávanie výsledkov.
Pani učiteľka ich navádzala k tomu, aby detailne sledovali správanie organizmov, ich anatomické charakteristiky, fyziologické potreby a reakcie na vonkajšie podnety. Učili sa zapisovať svoje pozorovania a klásť otázky, ktoré ich priviedli k hlbšiemu skúmaniu.
Tento praktický prístup k učivu žiakom umožnil získať cenné skúsenosti v oblasti biológie, ktoré im pomôžu v neskoršom vedeckom bádaní.
Práca so živými organizmami navyše pomáha vybudovať rešpekt a empatiu k živým bytostiam. Mnoho detí má voči švábom a svrčkom averziu či strach, no po hodine pochopili, že tieto organizmy sú súčasťou ekologickej rovnováhy. Osobný kontakt s nimi žiakom ukázal, že je dôležité chrániť všetky formy života a prispievať k udržateľnosti ekosystémov.
Žiaci si taktiež teoretické vedomosti osvojujú oveľa lepšie, keď ich môžu zažiť na vlastnej koži. Takýto prístup aktivuje viacero zmyslov, čo prispieva k hlbšiemu porozumeniu a pochopeniu učiva, rozvíja pozorovacie schopnosti a kritické myslenie či prispieva k dlhodobejšiemu uchovaniu informácií.