• Zápis do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025

• Milí rodičia budúcich prváčikov,

blíži sa ten deň, keď svoje dieťa – budúceho prváčika, či prváčku zapíšete do „veľkej školy“ – do základnej školy.

Srdečne pozývame Vás i Vaše dieťa na

zápis do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025

do tej našej - Základnej školy Jána Amosa Komenského v Čadci.

🏫
            Zápis sa uskutoční v dňoch:

2. apríla 2024 (utorok) a 3. apríla 2024 (streda)

od 13,30 hod. do 16,30 hod.

v priestoroch našej školy.

👩‍🏫

Tešíme sa na Vás!

Postup pri zápise do 1. ročníka na školský rok 2024/2025:

• Elektronickú prihlášku nájdete na stránke školy : https://zskomca.edupage.org/register/ – Prihláška do 1.ročníka . Tí, ktorí vyplnia prihlášku elektronicky, obdržia potvrdzovací mail o doručení prihlášky. Elektronickú prihlášku je potrebné vyplniť do 1. apríla 2024.
            • Elektronická prihláška nenahrádza zápis. Ten sa uskutoční podľa zákona v dňoch uvedených vyššie.

🖊️📒✏️

Čo by mal vedieť budúci prvák

Vážení rodičia!

Vaše dieťa nastupuje v septembri do 1. ročníka našej školy. Chceme Vám podať základné informácie o tom, čo by vaše dieťa pred vstupom do školy malo vedieť, ako rozprávať, čo by malo mať, aby bez problémov zvládlo nároky 1. ročníka:

vývoj reči

• vie sa plynule a zrozumiteľne vyjadrovať (správna výslovnosť hlások)
            • má primeranú slovnú zásobu a hovorí gramaticky správne
            • vie vyjadriť dej

hrubá motorika, jemná motorika, grafomotorika

• vie sa samostatne obliecť, obuť
            • pozapínať gombíky, zips (niektoré dokáže viazať šnúrky)
            • vie správne držať ceruzku
            • ovláda čiaru a smer
            • vie spontánne kresliť (postava so základnými znakmi)
            • vie strihať jednoduché tvary

pozornosť, pracovné návyky

• vie sa koncentrovať 15 - 20 minút
            • dokáže ostať pri úlohe a dokončiť ju

orientácia v priestore a čase

• zvláda orientáciu na vlastnom tele
            • vie, kde je hore, dolu, vzadu, vpredu, uprostred, nad, pod
            • orientáciu vpravo, vľavo upevňuje ešte v prvom ročníku
            • dokáže sa orientovať v čase (včera, zajtra, ráno, večer)

poznávacie procesy, zrakové a sluchové rozlišovanie, pamäť

• vie povedať básničku
            • pozná a priraďuje základné farby
            • dostatočne dlhá úmyselná pozornosť
            • primeraná úroveň myslenia

predmatematické predstavy

• chápe pojmy: prvý, posledný, uprostred, väčší, menší, ľahší, ťažší

sociálna oblasť

• má schopnosť naväzovať vzťahy s vrstvovníkmi, dokáže komunikovať s okolím
            • vie si nájsť kamaráta, je priateľský
            • na nové osoby a prostredie si zvyká bez väčších problémov
            • je schopné sa podriadiť požiadavkám učebného procesu a kolektívu
            • vie samostatne si pripraviť pomôcky, mať poriadok na svojej lavici

emocionálna oblasť

• vie sa odpútať od rodiny
            • dokáže zvládať záťažové situácie
            • určitá úroveň ustálenosti citových prejavov a nálad
          • Čítame pre radosť 📚

• Čítanie kníh je obľúbenou činnosťou mnohých z nás. Aby sme k tejto záľube prilákali aj tých najmenších, prihlásili sme našu školu do výzvy, vďaka ktorej sa nám podarilo získať finančné prostriedky na vybudovanie triednej knižnice v troch druhých a jednej prvej triede. Triedna knižnica predstavuje strategické miesto, ktoré je v triede prístupné pre všetky deti a dokáže budovať pozitívny vzťah ku knihám i samotnému čítaniu. Veríme, že zakúpené knihy budú pre deti atraktívne, posilnia ich motiváciu hľadať v knihe zážitok a takto sa stanú samostatnými čitateľmi. A hlavne, budú si čítať pre radosť.

• Ponožková výzva 🧦

• 21.marca, kedy si pripomíname Celosvetový deň Downovho syndrómu, sme sa zapojili do kampane "Ponožková výzva". Obutím si dvoch rozdielnych ponožiek sme vyjadrili spolupatričnosť ľuďom s Downovým syndrómom. Dávame tým najavo, že si uvedomujeme ich odlišnosť , ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme ❤️

Ide o symbolický dátum, ktorý je odvodený z číslic 3 a 21, keďže pri uvedenej diagnóze ide o moment, kedy sa na 21. chromozómovom páre neobjaví očakávaná dvojica, ale ojedinelá trojica chromozómov.

Do fotogalérie bol pridaný nový album Ponožková výzva.

• 🎲 Človeče, nehnevaj sa! 🎲

• Človeče, nehnevaj sa!  To bolo heslo majstrovstiev školy v tejto spoločenskej hre. A komu sa najviac darilo?

• Sofia - Janka Malicherová zo 4.C
            • Natália Potočárová zo 4.B
            • Šimon Gavlas z 5. B
            • Emka Golisová z 3. A

Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie stretnutie o rok :)

• Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo 📜

• V pondelok 11. marca 2024 sa v Dome kultúry v Čadci uskutočnilo okresné kolo jubilejného
            70. ročníka recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. V silnej konkurencii obstála Emka
            Kandriková (IV. A), ktorá sa v prvej kategórii poézie umiestnila na krásnom druhom mieste.
            Srdečne blahoželáme!

• ... Naše prestávky sú plné zábavy ... ♟️🪀

• Že novú digitálnu techniku využívame naplno dokumentujú nasledujúce fotografie. Vytlačili sme na 3D tlačiarni zábavné a logické hry pre našich žiakov. Tetris, človeče, piškvôrky, antistresové kocky a hanojské veže to sú hry, ktoré nájdu na našej chodbe.