- Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3
- Zdravotnícky pracovník
- Testovanie pohybových predpokladov žiakov prvého a tretieho ročníka
- Školský program - ovocie, zelenina, mlieko
- E-TEST - Zvyšovanie kvality vzdelávania na ZŠ a SŠ s využitím elektronického testovania
- IT Fitness Test
- Výzva pre školy: nadchnite žiakov a žiačky pre informatiku a rozvíjajte ich digitálne zručnosti
- Ukončené projekty
Ukončené projekty
" Kvalitným vzdelávaním k úspešnému poznaniu " - Zvyšovanie kvality výchovnovzdelávacieho procesu postredníctvom rozvoja čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti
V školskom roku 2019/2020 sme začali ealizovať aktivity vyplývajúce z projektu zameraného na rozvoj čitataľskej, matematickej a prírodovednejgramotnosti pod názvom: " Kvalitným vzdelávaním k úspešnému poznaniu ". Realizácia projektu bola naplánovaná časovo v súlade s dvoma školskými rokmi 2019/2020 a 2020/2021. Začiatok projektu bol 08/2019 a ukončenie projektu bolo 07/2021, spolu 24 mesiacov. Táto časová relaizácia bola veľmi dôležitá aj z pohľadu overovania zlepšenia sledovaných kompetencií a gramotnosti našich žiakov, keď budú zapojení do projektu od začiatku šk. roka až do jeho ukončenia.
Aktivita č. 1: Čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť žiakov
1.1 Extra hodiny:
Tvorivé čítanie - Cieľom extra hodín bol rozvoj a zdokonaľovanie sa žiakov v čitateľskej gramotnosti, aby sa samotné čítanie stalo nástrojom učenia sa, prostredníctvom ktorého žiak získava dôležité poznatky a informácie. Porozumením textu sa žiak rozvíja, obohacuje ho a posúva ho v jeho možnostiach uplatnenia. Nielenže získa informácie, ale prehlbuje si zručnosť jednoduchého a súvislého vyjadrovania sa
Hravé bádanie - Žiaci prostredníctvom jednoduchých experimentov, pozorovaní a funkčných modelov objavovali a vysvetľovali zákonitosti prírodných javov, získavajli nové vedomosti a poznatky, ktoré sú schopné aplikovať a využívať v bežnom živote.
Rozvoj čitateľskej gramotnosti v 6. ročníku - Nový vyučovací predmet Rozvoj čitateľskej gramotnosti v rámci extra hodín je zameraný na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti, ktorú postupne nadobúdajú v mladšom školskom veku, ale nie je dostatočne rozvinutá. Získané zručnosti a vedomosti potrebujú aplikovať v rôznych každodenných situáciách v bežnom živote.
1.2 Mimoškolská činnosť:
Stretnutia v knižnici - Cieľom stretnutí bolo rozvíjať čitateľskú a prírodovednú gramotnosť prostredníctvom tvorivých aktivít zameraných na získavanie nových informácií z kníh. Akcia prilákala žiakov ku knihám a školskej knižnici. Žiaci získali odpovede na mnohé otázky z prostredia vesmíru a živočíšnej ríše, ktoré im pomohli v rozvoji nielen samotnej osobnosti, ale aj čitateľskej a prírodovednej gramotnosti.
Trhovisko - Žiaci sa prostredníctvom priamej zážitkovej aktivity preniesli do prostredia, kde sa manipulovalo s financiami. Už v mladom veku sa s platením peniazmi stretávajú. Musia si vedieť správne vypočítať napr. výšku platby a následne výšku výdavku v obchode. Vzťah k peniazom je u niektorých žiakov veľmi ľahostajný a myslia si, že sú stále k dispozícii. Mnohokrát sa stretávame na vyučovacích hodinách z matematiky pri téme financie s nedostatočnými vedomosťami ohľadom výpočtu peňazí, hospodárenia s nimi a výpožičkami.
PRÍ - BOJ - Zorganizuovali sme pre žiakov vedomostno – súťažné popoludnie. Zapojení žiaci mali možnosť budovať si poznatky z prírodovednej oblasti s dôrazom na vlastnú skúsenosť a následne ich overiť riešením pripravených úloh. V terajšom vyučovaní je malý priestor na experimentálnu činnosť žiaka, ktorá rozvíja čitateľskú, prírodovednú a matematickú gramotnosť. Preto ponúkame možnosť získavať a overovať nové poznatky vlastnou praktickou činnosťou, pri ktorej sa budú okrem matematickej, prírodovednej a čitateľskej gramotnosti rozvíjať aj ďalšie činnosti, ako je napríklad práca s tabuľkami, schémami, grafmi, obrázkami
Aktivita č. 2: Podpora rozvoja kľúčových kompetencií pedagogických a odborných zamestnancov
2.1 Pedagogické kluby
Pedagogický klub učiteľov 1. stupňa ZŠ - rozvoj čitateľskej gramotnosti - správy o činnosti tu ...
Pedagogický klub učiteľov matematiky a prírodovedných predmetov - správy o činnosti tu ...
Pedagogický klub učiteľov spoločenskovedných predmetov - správy o činnosti tu ...
2.2 Vzdelávnie pedagogických zamestnancov
Učitelia sú hlavnými sprievodcami, poradcami a organizátormi učenia sa žiakov. Ich základnou úlohou je podporovať rozvoj a formovanie kompetencií žiakov, medzi ktorými je mimoriadne dôležitá čitateľská gramotnosť. Ak má učiteľ na zodpovedajúcej úrovni žiakov viesť a usmerňovať, potrebuje mať dostatok aktuálnych poznatkov z tejto oblasti. Preto chceme učiteľom našej ZŠ sprostredkovať dostatok teoretických poznatkov o tom čo sa rozumie pod pojmom čitateľská gramotnosť, aké sú jej zložky, aké metódy a formy využívať cielene na rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov. Čitateľská gramotnosť sa primárne rozvíja v predmete slovenský jazyk a literatúra ale súčasne sa využíva, a tým aj rozvíja v učení sa na ktoromkoľvek predmete kognitívneho charakteru. Je na učiteľovi, aby na vyučovaní v konkrétnom predmete vytváral podmienky na to, aby sa žiak učil aj spracovávaním informácií z najrôznejších typov textov. Informačné a komunikačné technológie sú jedným z prostriedkov na riešenie rôznych typov úloh rozvíjajúcich prírodovednú, matematickú aj čitateľskú gramotnosť. Prezentáciu problémových situácií môžu poskytovať videosekvencie, simulácie alebo animácie. Využívanie technológií umožňuje „vtiahnuť“ žiaka do virtuálneho prostredia, ktoré je blízko reálnym podmienkam, pričom tieto technológie vytvárajú priestor pre riešenie učebných úloh a problémov, ktoré sú pre žiakov vzhľadom na ich reálnosť a komplexnosť dostatočne zmysluplné a podnecujúce.
Kurz č. 1: Rozvoj čitateľskej gramotnosti vo vyučovaní
Kurz č. 2: Animácia ako nástroj pre nový rozmer vyučovaniaSpoznajme sa navzájom
V v októbri 2019 žiaci 8. ročníka spoznávali kultúrne, prírodné, technické a historické zaujímavosti mesta Ostrava a jeho okolia v rámci projektu "Spoznajme sa navzájom". Cieľom projektu je podpora voľnočasových a vzdelávacích aktivít žiakov ZŠ v mestskom obvode Moravská Ostrava a Přívoz a v slovenskom meste Čadca. V rámci projektu sa budú žiaci a pedagógovia z oboch strán hraníc stretávať a spoločne navštívia zaujímavosti partnerských miest a ich okolia.
Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovyNedostatok pohybu je v dnešnej dobe výrazným problémom u detí. Ak chceme niečo pre deti urobiť, musíme im vštepiť správne návyky v útlom veku. V tomto smere je potrebné prispôsobiť aj prístup
pedagógov, aby so súčasnou generáciou detí a mládeže vedeli lepšie a efektívnejšie pracovať.Moderné vzdelávanie - digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety
Projekt je zameraný na inováciu obsahu výučby, rovnako aj metód, ktoré využívajú digitalizovaný obsah. Tento spôsob vyučovania najmä zvyšuje atraktivitu vzdelávania pre žiakov. Jeho zavádzanie je logickým krokom v súčasnej dobe založenej na rozsiahlom využívaní IKT interaktívneho charakteru.
Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva - DIGIŠKOLA
Hlavnými cieľmi projektu je lepšia dostupnosť digitálnych technológií, ich aktívne využívanie a rozšírenie ponuky digitálnych vzdelávacích materiálov v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Zapojenie do tohto projektu nám umožnilo získať interaktívnu tabuľu, notebook a 20 tabletov. Náš vklad do projektu bude vytvorenie metodických materiálov pre kolegov - učiteľov, v ktorých vytvoríme návod, ako odučiť vybranú tému s podporou dodanej techniky v súlade so ŠVP. Spolu so žiakmi sa zapojíme aktivít, ktoré do autori projektu pre nich pripravili, ako napríklad vytvorenie videoexperimentu, natočenie krátkeho videa o tom, ako by žiaci vybranú tému vysvetlili svojim spolužiakom a podobne.
Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školách
V súčasnosti sa v našich školách zvyšuje podiel problémových žiakov, zhoršuje sa disciplinovanosť žiakov, zvyšuje sa podiel žiakov s poruchami učenia a správania, narastá agresivita žiakov. Do značnej miery to súvisí s pracovnou vyťaženosťou rodičov a nedostatkom času venovať sa svojim deťom. Preto narastá význam odborného poradenstva pre žiakov a ich rodičov pri prevencii a zvládaní vývinových problémov, porúch, pri riešení životných úloh, ako je aj voľba ďalšieho štúdia a povolania.
Školský digitálny koordinátor (NP edIT)
-
Úlohou školského digitálneho koordinátora je koordinovať informatizáciu a vzdelávanie
prostredníctvom digitálnych technológií s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania
a školy pre 21. storočie, resp. digitálnu budúcnosť.Projekt sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
-